30 czerwiec 2020

Ciśnienie tętnicze ma związek z oczami dzieci

fot. PAP
U małych dzieci z wąską tętnicą centralną siatkówki częściej rozwija się podwyższone ciśnienie tętnicze, natomiast u dzieci z wyższym ciśnieniem tętniczym częstsze są zaburzenia mikronaczyniowe siatkówki we wczesnym dzieciństwie - wynika z nowych badań.
Koronawirus
pomorskie
4756
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Opublikowane w piśmie „Hypertension” badanie jako pierwsze wykazało ten związek u dzieci.

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Może ujawniać się już w dzieciństwie, a częstość występowania wysokiego ciśnienia krwi wśród dzieci nadal rośnie.

Jak wykazały wcześniejsze badania, analiza naczyń krwionośnych w siatkówce dzieci może pomóc w przewidywaniu ryzyka CVD u dorosłych.

„Nadciśnienie tętnicze jest nadal głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności” - powiedział główny autor badania prof. Henner Hanssen z Uniwersytetu w Bazylei. - „Potrzebne są podstawowe strategie profilaktyczne, aby skupić się na badaniu zdrowia mikronaczyniowego siatkówki i ciśnienia krwi u małych dzieci w celu zidentyfikowania osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia. Im wcześniej możemy zapewnić leczenie i wprowadzić zmiany stylu życia w celu zmniejszenia nadciśnienia, tym większa jest korzyść dla te dzieci".

W roku 2014 naukowcy badali ciśnienie krwi i wymiary tętnicy centralnej siatkówki u 262 dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat z 26 szkół w Bazylei. Takie same pomiary wykonano ponownie w roku 2018 r. Pomiary ciśnienia krwi wykonywane były w pozycji siedzącej po minimum pięciu minutach odpoczynku i zostały one podzielone na kategorie zgodnie z wytycznymi American Academy of Pediatrics dotyczącymi ciśnienia krwi.

Jak się okazało, u dzieci z węższymi naczyniami siatkówki na początku badania obserwowano wyższe skurczowe ciśnienie krwi podczas obserwacji. Średnice naczyń siatkówki mogą wyjaśniać 29–31 proc. zmian skurczowego ciśnienia krwi między 2014 a 2018 rokiem. U dzieci z wyższym poziomem ciśnienia krwi na początku badania, później obserwowano znacznie węższe średnice tętniczek, w zależności od masy ciała i wydolności krążeniowo-oddechowej. Wstępne pomiary ciśnienia krwi wyjaśniły od 66 - do 69 proc. zmiany średnicy tętniczek siatkówki.

Naukowcy wskazują też na ograniczenia swojego badania - nie mogli potwierdzić pomiarów ciśnienia krwi w ciągu jednego 24-godzinnego okresu, więc nie uwzględniliby nadciśnienia „białego fartucha”, czyli stanu, w którym pacjenci mają odczyty wysokiego ciśnienia krwi mierzone w warunkach medycznych.

W badaniu nie został uwzględniony także etap rozwoju, w tym stan dojrzewania każdego dziecka, a także czynniki genetyczne ani masa urodzeniowa - zmienne, które mogą wpływać na rozwój ciśnienia krwi i zdrowie mikronaczyniowe. Ponadto wartości referencyjne dla odpowiednich średnic naczyń siatkówki u dzieci obecnie nie istnieją, dlatego potrzebne są przyszłe badania w celu ustalenia normalnych wartości związanych z wiekiem w dzieciństwie. (PAP)

autor: Pawel Wernicki

pmw/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
4756
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2020-11-29 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-03 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany