26 sierpień 2021

W 2023 r. wbijemy pierwszą łopatę w ziemię w ramach CPK

fot. PAP
W 2023 r. wbijemy pierwszą łopatę w ziemię w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział w czwartek w Gdyni podczas IV Forum Wizja Rozwoju wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
REKLAMA

Horała uczestniczył w debacie pt. "Rola Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozwoju polskiej gospodarki".

"Rok 2023 to rok przysłowiowego wbicia łopaty w ziemię, fizycznego rozpoczęcia budowy samego lotniska, węzła kolejowego, jak i kilku pierwszych odcinków linii kolejowych dużych prędkości" - zapowiedział wiceminister infrastruktury.

Dyrektor Biura Strategii i Analiz Programu w Centralnym Porcie Komunikacyjnym sp. z o.o. Michał Szaniawski zwrócił uwagę, że CPK to „przeogromne przedsięwzięcie infrastrukturalno-kolejowe”.

„My bowiem od lat nie budujemy nowych torów w Polsce, a tu wybudujemy blisko 1800 km, w tym kolej dużych prędkości” – wskazał.

Zdaniem członka zarządu PKP Krzysztofa Golubiewskiego CPK oznacza absolutną zmianę w możliwości podróżowania w Polsce.

„Bo nie mamy dziś w Polsce kolei szybkich prędkości. Do 2023 r. z 20 tys. km linii, które mamy, 9000 zostanie zmodernizowanych. Te 1800 km nowych linii kolejowych z perspektywą dla pociągów prędkości 250 km/h to będzie jakościowy skok. Zmieniamy też tabor. Dziś mamy 20 sztuk pendolino, one mogą podróżować z prędkością 250 km/h. W planach na najbliższy okres jest zakup kolejnych 23 sztuk szybkich pociągów, ale nowe linie CPK będą generowały też zakup 120-140 nowych szybkich pociągów" - podał Golubiewski.

IV edycja Forum Wizja Rozwoju rozpoczęła się w czwartek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W kongresie uczestniczy m.in. premier Mateusz Morawiecki, który objął patronat nad wydarzeniem.

Tematyka dwudniowej imprezy z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o rozwój społeczności lokalnych.

Nowością w programie tegorocznego Forum Wizja Rozwoju jest Kongres 3W – Woda, Wodór, Węgiel - współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wydarzeniem towarzyszącym jest II Forum Kół Gospodyń Wiejskich.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2021-11-27 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 20:15
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-06 19:30
miejsce
Hala sportowo-widowiskowa Arena,...
wstęp biletowany