3 październik 2020

Przyznano najważniejsze polskie nagrody podróżnicze - Kolosy

fot. PAP
Na zakończenie 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, w sobotę w Gdyni ogłoszono laureatów najważniejszych polskich nagród podróżniczych - Kolosów - za najciekawsze dokonania w 2019 r. Super Kolosa przyznano Ryszardowi Pawłowskiemu.
REKLAMA

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów miały odbyć się połowie marca. W ciągu trzech dni goście imprezy (zazwyczaj było to około 20-30 tysięcy osób) mieli wysłuchać i obejrzeć ponad sto podróżniczych relacji. Na koniec imprezy planowano wręczenie Kolosów. Ze względu na pandemię, marcową imprezę odwołano.

Organizatorzy postanowili jednak, że odbędzie się ona 3 października w formie online. Tego dnia – dzięki internetowej transmisji z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego można było bezpłatnie obejrzeć 16 prelekcji prezentujących wyprawy, a wieczorem - galę ogłoszenia laureatów i wręczenia Kolosów.

Laureatem najważniejszej nagrody imprezy - Super Kolosa przyznawanego za całokształt dokonań – został Ryszard Pawłowski. Jak podkreślili organizatorzy, wyróżnienie to przyznano "za całokształt dokonań górskich, w szczególności za zdobycie jedenastu ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everestu, oraz poprowadzenie nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów".

Kolos w kategorii "podróże" przypadł w udziale Adeli Tarkowskiej i Krzysztofowi Józefowskiemu "za otwartość na inne kultury i ludzi, niezwykłą empatię oraz wytrwałość w pokonywaniu trudności podczas trwającej prawie dziesięć lat rowerowej podróży przez sześć kontynentów – BikeTheWorld".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Rafał Wierzbicki "za oryginalną próbę odbycia podróży w czasie oraz nadzwyczajną staranność w rekonstruowaniu ekwipunku traperskiego i podróżniczego z początków XX wieku" oraz Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy "za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie kajakowej podróży z dzieckiem w trudnym terenie archipelagu Raja Ampat w Indonezji i przekazywanie wartościowych wzorców młodemu pokoleniu".

Za "wyczyn roku" uznano ukończenie przez Agnieszkę Dziadek trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail, Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – i zdobycie tym samym "potrójnej korony": The Triple Crown of Hiking.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano grupie w składzie: Adam Grzegorzewski, Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Damian Wojciechowski "za kajakową wyprawę Oleniok 2019 śladami XIX-wiecznych ekspedycji Aleksandra Czekanowskiego" oraz 167 uczestnikom wyprawy Bike Jamboree 2017-2019 "za realizację pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata – projektu wyjątkowego pod względem logistycznym, podróżniczym i społecznym".

W kategorii "żeglarstwo" Kolosem uhonorowano Joannę Pajkowską "za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów". Wyróżniono Filipa Sułkowskiego "za rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, sześciometrowym jachcie żaglowym wyposażonym tylko w podstawowe instrumenty nawigacyjne".

W tym roku nie przyznano Kolosa za wyczyn alpinistyczny. Wyróżniono natomiast Łukasza Dudka "za solowe przejście trzystumetrowej drogi +Tortour+ w paśmie Hochschwab Gebirge w Austrii".

Także w kategorii "eksploracja jaskiń" nie przyznano Kolosa, ale wyróżniono wrocławski Speleoclub "za połączenie jaskiń w masywie zachodnim Picos de Europa w Górach Kantabryjskich, w wyniku którego powstał liczący ponad 12 km długości Sistema del Hou de la Canal Parda – Canalon de los Desvios". Wyróżnienie otrzymał też Speleoklub Bobry z Żagania "za pogłębienie jaskini Środkowej w Tennengebirge w Alpach Salzburskich do poziomu -907 m".

Poza zdobywcami Kolosów w sobotę ogłoszono także laureatów kilku innych nagród, w tym nagrody im. Andrzeja Zawady, przyznawanej autorom najciekawszej planowanej wyprawy. O to trofeum (wiąże się ono z - ufundowanym przez prezydenta Gdyni - grantem na realizację projektu) mogły starać się wyłącznie osoby do 35. roku życia. Zdobył je Krzysztof Story "na realizację przedsięwzięcia Projekt Tygrys, polegającego na dokumentacji warunków, w jakich żyją dzikie tygrysy syberyjskie i malajskie".

Z kolei laureatem nagrody "Wiecznie Młodzi" została Anita Pogorzelska, która zamierza zrealizować wyprawę do Indii, Bhutanu i Nepalu. Ta nagroda to także grant ufundowany przez prezydenta Gdyni z przeznaczeniem na organizację przedsięwzięcia. Laur przyznawany jest osobom, które skończyły 65 lat.

Po raz pierwszy w tym roku w ramach imprezy przyznano też nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego przeznaczoną dla autora najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej. Został nią uhonorowany Cezary Borowy za książkę "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach".

Grand Prix wystawy Fotoglob przypadło Jakubowi Rybickiemu za zdjęcie "Człowiek na drzewie".(PAP)

autorka: Anna Kisicka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2021-05-16 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-12 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-12 19:30
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany