reklama
kategoria: Turystyka
20 czerwiec 2025

Dar Młodzieży wypłynął w dwumiesięczny w rejs

zdjęcie: Dar Młodzieży wypłynął w dwumiesięczny w rejs / v53871825
v53871825
Żaglowiec Dar Młodzieży ze studentami na pokładzie w piątek rano wypłynął w dwumiesięczny rejs. W jego trakcie weźmie udział m.in. w The Tall Ship Races 2025 oraz w zlotach żaglowców.
REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska poinformowała, że w piątek żaglowiec Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs szkoleniowy. Na pokładzie jest grupa 118 studentów Wydziału Nawigacyjnego, 7 studentów Wydziału Mechanicznego UMG oraz 32 osobowa załoga.

"Po zamustrowaniu studenci będą mieli okazję odbyć praktyki morskie, w czasie których przyszli oficerowie floty handlowej nie tylko zapoznają się ze statkiem, ale także będą sprawdzać swoje umiejętności pod kątem przyszłej pracy w zawodzie marynarza, ucząc się pokonywania trudności i realizacji poszczególnych zadań poprzez współpracę w grupie" - podała rzeczniczka uczelni.

Podczas rejsu studenci będą uczestniczyć w The Tall Ship Races 2025, wezmą również udział w dwóch zlotach żaglowców. Najpierw w zlocie w Bremerhaven, który jest organizowany od 1986. Następnie, po zmustrowaniu kolejnej grupy studentów-praktykantów z Wydziału Nawigacyjnego UMG, po uprzednim zejściu z pokładu Daru Młodzieży poprzedniej grupy praktykantów, 130 osób weźmie udział w 10. edycji SAIL Amsterdam, które w tym roku wpisze się w obchody 750-lecia miasta.

Dar Młodzieży do gdyńskiego portu wróci 14 września.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który kontynuuje tradycję dwóch poprzedników – "Lwowa" – żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej i "Daru Pomorza" – "białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930–1982.

Jest on równocześnie pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna.

Pod koniec stycznia br. minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że w resorcie zapadła decyzja o budowie nowego żaglowca szkolnego, który ma zastąpić Dar Młodzieży. W połowie maja br. w Szczecinie premier Donald Tusk poinformował o przeznaczeniu blisko 400 mln zł na budowę nowego żaglowca szkolnego dla gdyńskiej uczelni.(PAP)

pm/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdynia
23.2°C
wschód słońca: 04:10
zachód słońca: 21:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2025-07-01 19:00
miejsce
Desdemona, Gdynia, Antoniego...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 20:00
miejsce
Desdemona, Gdynia, Antoniego...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-12 19:00
miejsce
Konsulat Kultury, Gdynia, Jana z...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-18 19:00
miejsce
Konsulat Kultury, Gdynia, Jana z...
wstęp biletowany