18 styczeń 2021

Artur Nogal piąty wśród sprinterów na wielobojowych mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim

Artur Nogal zajął piąte miejsce w rywalizacji sprinterów podczas wielobojowych mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim. Dwudniowa impreza zakończyła się w niedzielę w holenderskim Heerenveen.
Nogal świetnie spisał się w niedzielę na dystansie 500 metrów, zajmując drugie miejsce. – Zawody wypadły bardzo fajnie i chyba powyżej moich oczekiwań, chociaż, gdy kończyłem dziś pięćset metrów, to nie byłem zadowolony, bo wiedziałem, że zrobiłem wiele błędów. Rywale jednak jeździli wolniej, więc z czasu końcowego ostatecznie byłem zadowolony – mówił.

W trakcie obu dni rywalizacji zawodnik Stoczniowca Gdańsk wysoko plasował się w rywalizacji na 500 metrów, natomiast zajmował niższe miejsca na dystansie dwukrotnie dłuższym. – Akurat dystans tysiąca metrów nigdy nie był moją mocną stroną. Wczoraj i dzisiaj te tysiące nie były złe, a jak przypomnę sobie moje przygody z tym dystansem to wręcz jestem z nich zadowolony. A pięćsetki? Jest dobrze, ale mam trochę do poprawy. Mamy jeszcze miesiąc do mistrzostw świata i na pewno przygotuję się do tego w jak najlepszym stopniu – dodał Nogal.

Siódme miejsce wśród sprinterów zajął Piotr Michalski. – W niedzielę troszkę gorzej poszła mi pięćsetka, bo włączył mi się tryb killera i zamiast przejechać ją spokojnie, to zaczynałem robić wszystkie rzeczy jak najszybciej potrafię i wkradło się mnóstwo błędów. Na szczęście tysiąc już poukładałem sobie w głowie. Jesteśmy w czołówce, Artur piąty, a ja siódmy. Myślę, że to dobry początek sezonu – mówił Michalski. Dobre dziesiąte miejsce zajął w tej samej rywalizacji Damian Żurek.

Z kolei wśród pań w wieloboju sprinterskim Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik zameldowały się w pierwszej dziesiątce – Ziomek zajmując w niedzielę szóste miejsce na 500 metrów i siódme na 1000 metrów finalnie uplasowała się na ósmym miejscu. Tuż za nią była Andżelika Wójcik.

Te zawody były taką rozgrzewką do ścigania się na poziomie międzynarodowym. Spełniłam kilka założonych celów, więc mogę być zadowolona, tym bardziej, że czekaliśmy na to długo. Muszę powiedzieć, że nie czułam, iż mi tego brakuje, dopóki się tutaj nie pojawiłam. Ściganie się w Tomaszowie zastępowało nam tę rywalizację, ale teraz widzę, że jednak mi tego brakowało. Cieszę się, że jestem tu, gdzie jestem – komentowała Ziomek.

Z kolei Wójcik krytycznie podeszła do swoich startów. – Mój poziom jest wyrównany do dnia wczorajszego, ale jednak kilka schodków niżej. Szkoda, że mistrzostwa Europy odbywały się teraz, a nie w październiku, kiedy czułam wyraźny pik. Teraz przed nami zawody Pucharu Świata i szkoda, że te miejsca nie były lepsze, bo zyskałabym spory zastrzyk dopaminy, a ja jestem na nią łakoma, bo to jest coś, co pcha i pokazuje, że praca daje wyniki. A ja w tym sezonie bardzo mocno pracowałam i oczekuję dobrych wyników – mówiła zawodniczka AZS AWF Katowice.

W rywalizacji w wieloboju najlepsze miejsce w końcowej klasyfikacji – dwunaste – zajęła wśród kobiet Karolina Bosiek, która po wygranej na 500 metrów i szesnastym miejscu na 3000 metrów w niedzielę była trzynasta na dystansie 1500 metrów. – Moja predyspozycja w tym momencie nie jest za dobra, co mnie nie cieszy. Ale jestem dobrej myśli, bo pracowaliśmy bardzo ciężko, więc musimy poczekać na efekty. Na pewno też musimy przyzwyczaić się do tego lodu, bo w Tomaszowie jest zupełnie inny – mówiła Bosiek.

Tuż za zawodniczką Pilicy Tomaszów Mazowiecki w końcowej klasyfikacji uplasowała się reprezentująca Arenę Tomaszów Mazowiecki Natalia Czerwonka. Polka w niedzielę zajęła dziesiątą lokatę na dystansie 1500 metrów.

Już rano na lodzie czułam, że moja forma nie jest jeszcze taka, jak powinna. Osiągnęłam bardzo średni wynik, wygrałam z kilkoma dziewczynami, z kilkoma przegrałam. Jeździłam tutaj w przeszłości dużo szybciej, bo mój rekord życiowy na Thialfie jest prawie dwie sekundy lepszy, niż dzisiejszy. Chciałabym w tym sezonie się do tego wyniku zbliżyć, bo przecież tysiąc pięćset metrów to jest mój koronny dystans – mówiła Czerwonka. W rywalizacji pań dwudzieste miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Magdalena Czyszczoń, która w niedzielę miała pecha, bo w trakcie biegu na 1500 metrów upadła na lód i sporo straciła do rywalek.

Wśród panów piętnaste miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Szymon Palka. Zawodnik Stoczniowca Gdańsk na 1500 metrów też był piętnasty. Gorzej zaprezentował się Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice), który po dwudziestej lokacie na 1500 metrów spadł na osiemnaste miejsce w klasyfikacji wielobojowej.

Pandemia też na pewno wpłynęła na naszą formę, bo długo siedzieliśmy i trenowaliśmy tylko w Polsce. Wydawało się, że tych imprez międzynarodowych może w ogóle nie być. Z drugiej strony robota szła dobrze, latem pracowaliśmy bardzo dobrze i trenowaliśmy więcej, niż w poprzednich latach. Poczekajmy do przyszłego weekendu i wierzę w to, że w końcu uda się coś lepiej przejechać. Trzymam kciuki za całą reprezentację, bo jeszcze są dwa Puchary Świata i mistrzostwa świata. Na pewno damy z siebie wszystko i wierzę, że w najbliższych tygodniach będzie znacznie lepiej – mówił Palka. Zarówno Polacy, jak i Polki nie zakwalifikowali się do startu na najdłuższych dystansach – pięciu tysięcy metrów dla kobiet i dziesięciu tysięcy metrów dla mężczyzn. Najlepsi w wieloboju byli Holendrzy – wśród kobiet zwyciężyła Antoinette de Jong, a wśród mężczyzn Patrick Roest.

Biało-czerwoni spędzą w Heerenveen, które jest w tym sezonie absolutną stolicą światowego łyżwiarstwa, w sumie ponad miesiąc. W trakcie dwóch najbliższych weekendów na torze Thialf odbędą się zawody Pucharu Świata, a w dniach 11-14 lutego zaplanowane są mistrzostwa świata. – Mam nadzieję, że, mówiąc żargonem sportowym, rozjedziemy się i ze startu na start nasze wyniki będą lepsze – dodała Czerwonka.