9 styczeń 2021

Pomorskie: pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów do szczepień

Pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów szczepień przeciw COVID-19 – poinformowała PAP Monika Kierat z pomorskiego NFZ. Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. NFZ zapewnia, że mieszkańcy regionu nie będą mieli problemów dostępem do szczepień.
REKLAMA

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Aby szybciej znaleźć konkretną placówkę, w której będą udzielane świadczenia, należy wybrać dany region, kliknąć na "Pokaż filtry" i wpisać np. nazwę miejscowości, powiatu.

Według danych z soboty w woj. pomorskim szczepienia populacyjne będą prowadzone w 311 miejscach. Najwięcej punktów w regionie jest w Gdańsku – 61. W Gdyni jest ich 35, w Słupsku, Bytowie, Wejherowie i w Chojnicach – po 7, w Sopocie, Starogardzie Gdańskim i w Tczewie – po 6. W innych miastach powiatowych takich punktów będzie od 1 do 5. Zabiegi będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach i prywatnych gabinetach u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Jak przekazała PAP Monika Kierat z Zespołu Komunikacji Społecznej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, w naborze do Narodowego Programu Szczepień mógł zgłosić się każdy podmiot medyczny, który spełniał określone wymogi.

"Na opublikowanej liście znalazły się wszystkie punkty, które spełniły wymogi formalne. Obecnie pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów do szczepień, lista jest cały czas weryfikowana. W sytuacji, kiedy warunki określone w naborze nie będą spełnione – zgodnie z zapowiedziami lista będzie aktualizowana, a punkt szczepień – ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonych szczepień zostanie usunięty"– wyjaśniła Kierat.

Rzecznik prasowy pomorskiego NFZ Mariusz Szymański już wcześniej mówił PAP, że opublikowany przez resort zdrowia wykaz punktów będzie weryfikowany i na bieżąco aktualizowany. Jednocześnie podkreślił, że mieszkańcy regionu nie będą mieli problemów dostępem do świadczeń. Według wstępnych szacunków jedynie w 2-3 małych gminach wiejskich może zajść konieczność dowożenia chętnych do punktu szczepień.

"Bezproblemowy dostęp do szczepień populacyjnych we wszystkich 123 gminach województwa pomorskiego jest już zapewniony. Mieszkańcy dwóch lub trzech małych gmin wiejskich, w których być może takich punktów nie będzie, będą mieli zagwarantowany transport środkami zapewnionymi przez lokalne władze samorządowe do najbliższego punktu szczepień" – przekazał.

Zapisy do szczepienia populacyjnego rozpoczną się 15 stycznia. Osoby zainteresowane będą mogły to zrobić bezpośrednio u swojego lekarza POZ, przez internet – zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP, a także dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989.

Od 27 grudnia w szpitalach węzłowych zaszczepiono ponad 198,7 tys. osób (dane z soboty z godz. 11).(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2021-05-16 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-12 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-12 19:30
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany