26-29 sierpnia Weekend Architektury w Gdyni | zaproszenie na otwarcie dwóch wystaw

fot. nadesłane
Projekt artystyczny „Chorografie codzienności” izraelskiej artystki Daphny Noy analizuje skomplikowane relacje między architekturą a relacjami społecznymi na przykładzie trzech idei architektonicznych: warszawskiej Kolonii Wawelberga, projektu wnęki kuchennej autorstwa Barbary Brukalskiej oraz izraelskiego kibucu Gazit.
REKLAMA
Berliński oddział Instytutu Pileckiego zaprasza w piątek 27 sierpnia 2021 r. o 11.00 do Miejskich Hal Targowych w Gdyni na wernisaż wystawy odbywającej się w ramach gdyńskiego Weekendu Architektury. Wystawa została zrealizowana w ramach programu Exercising Modernity poświęconego dziedzictwu nowoczesności w Europie. Wstęp jest bezpłatny.

„Choreografie codzienności” to projekt artystyczny Daphny Noy. - Jako artystka, dla której ciało i ruch są narzędziami badań i pracy, interesuję się tematyką ciała kobiecego w kontekstach i przestrzeniach kojarzonych społecznie z siłą i upodmiotowieniem. Moje badania dotyczą sposobów, w jakie ciało dopasowuje się do tych przestrzeni i wchodzi z nimi w fizyczną relację. - mówi izraelska artystka wizualna i tancerka o wystawie. Punktem wyjścia są dla niej relacje między człowiekiem a architekturą. Powstałe w ramach projektu kolaże fotograficzne oraz praca wideo pokazują, w jaki sposób materialna struktura codzienności wyznacza rytmy i kierunki dla życia zbiorowego i indywidualnego.

Choreografie codzienności

27.08.2021–26.09.2021
Wernisaż: 27.08.2021, godz. 11:00

Miejsce: Hale Targowe w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 36, 81-355 Gdynia (plac targowy, stanowisko nr 132, 133)

Artystka: Daphna Noy
Kuratorka: Małgorzata Anna Jędrzejczyk
Produkcja: Grzegorz Tomczewski
Grafika: Jevka
Specjalne podziękowania: Katarzyna Słoboda, Izabela Kaszyńska
Tłumaczenie, korekta: Julia Niedziełko, Ian Stephenson
Organizator: Berliński oddział Instytutu Pileckiego                                
Partnerzy wystawy: Stowarzyszenie Halo Kultura, Instytut Adama Mickiewicza, Agencja Rozwoju Gdyni, Weekend Architektury w Gdyni, Miejskie Hale Targowe w Gdyni

Nowe szerokie spojrzenie na społeczny kontekst architektury, jakie proponuje projekt artystyczny Choreografię Codzienności”, łączy ze sobą różne fenomeny kulturowe oraz momenty z historii XX-wiecznego modernizmu. Jest to podejście niezwykle bliskie założeniom programu  "Exercising Modernity”, którego celem jest przeanalizowanie w interdyscyplinarny sposób dziedzictwa polskiej nowoczesności i  powiązanie refleksji nad historią XX wieku z pytaniami istotnymi dla współczesnej humanistyki i kultury – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, kuratorka wystawy oraz współzałożycielka „Exercising Modernity”, programu artystyczno-badawczego realizowanego przez berliński oddział Instytutu Pileckiego.

W wystawie „Choreografie codzienności” Daphna Noy kieruje uwagę ku trzem ideom architektonicznym końca XIX wieku i początków XX wieku, których ambicją było kształtowanie nowych relacji społecznych i nowego rytmu życia. Są to: warszawska Kolonia Wawelberga, projekt wnęki kuchennej autorstwa Barbary Brukalskiej oraz izraelski kibuc Gazit.

Daphna Noy analizuje wpływ tego, co powszednie, oczywiste a przez to czasami niedostrzegalne - architektonicznej infrastruktury codzienności, na kształtowanie relacji społecznych i zachowań człowieka w jego najbliższym otoczeniu.

Daphna Noy jest artystką wizualną posługującą się wieloma formami przekazu. Po otrzymaniu tytułu licencjackiego w zakresie tańca i choreografii w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca, uzyskała tytuł magisterski w dziedzinie sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel w Jerozolimie. Jej prace prezentowano m.in. w Llorar Gallery (Meksyk), Florentin Quartet (Tel Awiw-Jafa) i HaShah (Tel Awiw-Jafa).

Brała udział w wielu międzynarodowych programach rezydencji artystycznych, w tym A-Z WEST (program prowadzony przez artystkę Andreę Zittel w Joshua Tree w Kalifornii), SOMA (Meksyk) oraz Ćwiczenie nowoczesności (Warszawa – Tel Awiw – Berlin), gdzie otrzymała stypendium przeznaczone na realizację swojego projektu artystycznego „Choreografie codzienności”. Noy pracuje obecnie jako nauczycielka w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca.

Wystawa będzie pokazywana na terenie Hal Targowych w Gdyni. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Daphnę Noy interesują sytuacje, w których jej działania artystyczne, opowiadające o życiu w architekturze oraz o rytmach codzienności, przekraczają granicę typowych miejsc dla sztuki i wchodzą w przestrzeń interakcji i spotkań międzyludzkich. Wybranie takiej lokalizacji ma również zwrócić uwagę na fenomen gdyńskich Hal Targowych – wybitnego dzieła międzywojennego modernizmu zaprojektowanego dla mieszkańców Gdyni, które do dziś pełni swą pierwotną funkcję handlową.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2021-11-27 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 20:15
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-06 19:30
miejsce
Hala sportowo-widowiskowa Arena,...
wstęp biletowany