reklama
kategoria: Kraj
14 listopad 2024

IPN odnalazł szczątki prawdopodobnie więźniów straconych na Zamku

zdjęcie: IPN odnalazł szczątki prawdopodobnie więźniów straconych na Zamku / fot. PAP
fot. PAP
Szczątki należące prawdopodobnie do ofiar komunistycznego więzienia na Zamku w Lublinie odnaleźli badacze z Instytutu Pamięci Narodowej na lubelskim cmentarzu przy ul Unickiej. Będą one poddane dalszym szczegółowym badaniom – poinformował w czwartek IPN.
REKLAMA

Jak podał w komunikacie naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz, prace prowadzone na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Unickiej w Lublinie, miały na celu odnalezienie miejsca pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie oraz poległych w operacjach przeciwpartyzanckich.

W poszukiwaniu osób straconych w komunistycznym więzieniu na Zamku w Lublinie przebadano dwa groby. W jednym – grobie ziemnym - natrafiono na kompletne szkielety należące do czterech mężczyzn. "Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku Lubelskiego. Czaszki wszystkich ofiar nosiły ślady postrzałów. Przy szczątkach odnaleziono pojedyncze guziki" – podał Piekarz.

Szczątki znalezionych tam osób spoczywały w dwóch warstwach. W pierwszej z nich, na głębokości 1,2 m, ujawniono szkielet spoczywający częściowo na boku, a pod nim kolejny – ułożony przednią powierzchnią ciała do dołu. W kolejnej warstwie, na głębokości 1,7 m, ujawniono dwa szkielety.

Drugi badany grób znajdował się pod grobem współczesnym. "Po podjęciu szczątków osób pochowanych powyżej, na głębokości 2 m 35 cm ujawniono luźne szczątki ludzkie, w tym kość ramienną i kilka żeber" - podał Piekarz.

Z karty grobu wynikało, że pierwotnie była tu mogiła więzienna. W 1990 r. dokonano tam pierwszego, wtórnego pochówku. "Należy przypuszczać, że podczas pogłębiania grobu natrafiono na szczątki więźniów i przeniesiono je w inne, nieznane miejsce. Czynności te wykonano jednak niedbale, o czym świadczyły pozostawione na dnie jamy grobowej luźne kości" – dodał Piekarz.

Na cmentarzu przy ul Unickiej badacze poszukiwali także pochowku partyzanta poległego w starciu z grupą operacyjną UB-KBW. Według wcześniejszych ustaleń ciało tego partyzanta zostało przewiezione najpierw do Zakładu Anatomii Patologicznej UMCS w Lublinie, gdzie dokonano wstępnych oględzin, a następnie przekazano je do Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMCS, gdzie miano dokonać maceracji. Jednak już po kilku dniach, z nieznanych powodów, zwłoki zostały przewiezione na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie, celem ich pogrzebania.

Badacze z IPN w miejscu, gdzie prawdopodobnie miało być zakopane ciało partyzanta (również pod wtórnym pochówkiem), na głębokości 1,7 m odnaleźli pozostałości drewnianej skrzyni, a w niej szkielet mężczyzny bez czaszki. "Przy szczątkach odnaleziono m.in. guziki wojskowe z orzełkiem, guziki plastikowe, kalosze, sprzączkę, ołówek, lufki do papierosów, fragmenty gazety, opakowanie na żyletki, lusterko" – zaznaczył Piekarz.

Następnie w tym samym miejscu - na głębokości 1,9 m - badacze znaleźli pozostałości kolejnej skrzyni, a w niej liczne, zdefragmentowane kości ludzkie, pochodzące najprawdopodobniej z zakładu anatomii. Według wstępnych ustaleń szczątki należały do co najmniej dwóch osób dorosłych, nastolatka i dwójki dzieci.

Wszystkie odnalezione szczątki przekazano do dalszych badań. Przewieziono je do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.

Według historyków IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej, w nieoznakowanych grobach, mogło zostać pogrzebanych nawet ok. 400 osób - głównie zabitych lub zmarłych w komunistycznym więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944-54. W więzieniu tym osadzano represjonowano, skazywano na śmierć i rozstrzeliwano przeciwników ówczesnej komunistycznej władzy. W ciągu 10 lat trafiło tu ponad 30 tys. osób.

Wielu osadzonych na Zamku zmarło wskutek tortur, chorób, przeludnienia, braku właściwej opieki medycznej, braku pożywienia. Ciała zmarłych zakopywano na cmentarzu przy ul. Unickiej, głównie w nieoznakowanych mogiłach, na miejscu których obecnie znajdują się często współczesne groby.(PAP)

ren/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdynia
1°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Konsulat Kultury, Gdynia, Jana z...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-20 19:00
miejsce
Desdemona, Gdynia, Antoniego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-20 19:00
miejsce
Konsulat Kultury, Gdynia, Jana z...
wstęp biletowany