5 październik 2022

Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność na drodze

zdjęcie: Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność na drodze / fot. KMP w Gdyni
fot. KMP w Gdyni
Gwałtownie zmieniająca się pogoda powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. Pamiętajmy także, że w okresie jesiennym na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, a już niektórzy kierowcy przekonują się jak to jest, kiedy samochód ma wydłużoną drogę hamowania i zatrzymuje się na innym aucie. Dlatego policjanci radzą, jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.
REKLAMA

Jesienna aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami deszczu i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i wydłuża się droga hamowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt staje się dużo bardziej niebezpieczne. Policjanci przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Dlatego tak istotna jest bezpieczna prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy. Pamiętajmy, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję, z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca. Jazda po śliskiej nawierzchni zdecydowanie zmniejsza przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto.

Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta, w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gdynia
0.4°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 16:15
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2023-01-31 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny - Duża Scena,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
PIF PAF, Gdynia, 10 lutego 23
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany