Budownictwo artykuł sponsorowany
30 czerwiec 2020

Wakacje w domu? Sprawdź ile kosztuje basen ogrodowy

fot. nadesłane
Początek wakacji to zwykle czas planowania urlopów i wyjazdów kolonijnych dla dzieci. W tym roku wiele rodzin spędzi jednak większość lata w domu, dlatego warto pomyśleć o stworzeniu wakacyjnego klimatu w zaciszu własnego podwórka lub działki. Świetnym rozwiązaniem okaże się basen ogrodowy, który będzie wspaniałą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Eksperci hapipożyczek sprawdzili, ile kosztuje sezonowy basen ogrodowy wraz z jego utrzymaniem.
Obecnie na rynku basenów ogrodowych dostępne są rozwiązania mniej i bardziej zaawansowane technicznie. Różnią się one zazwyczaj wielkością basenu, materiałem z jakiego są wykonane oraz akcesoriami, takimi jak pompa filtrująca czy drabinka. Jedną z wygodniejszych opcji, które pozwolą cieszyć się basenem całej rodzinie są baseny stelażowe, które są większe i nieco bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niż baseny rozporowe. Są one bardziej wytrzymałe, dlatego taka inwestycja powinna wystarczyć na kilka sezonów. Ich ceny w sklepach budowlanych zaczynają się już nawet od 300-500 złotych1. W tej cenie znajdziemy basen o średnicy 3-4 metry i wysokości 76 cm.

W zestawie znajduje się też zwykle pompa filtrująca. Dla porównania ceny basenów rozporowych mieszczą się w przedziale od 80 do ok. 400 złotych, ich średnice wahają się jednak od 1,5 do 3,5 metra.

Jeżeli wielkość naszego ogrodu oraz budżet na to pozwolą to warto pomyśleć o droższych rozwiązaniach. Od 1300 złotych wzwyż jesteśmy w stanie znaleźć okrągły basen od 4 do nawet 5 metrów średnicy i wysokości powyżej 1 metra. W droższych zestawach poza pompą filtrującą znajdziemy też drabinkę, filtry do pompy oraz matę pod basen. Poza zestawem koszt takiej maty to w zależności od rozmiaru 50-200 złotych.

Do kosztów posiadania basenu należy doliczyć koszty wody. Najtańszym rozwiązaniem jest napełnienie go wodą z przydomowej studni, jednak nie każdy ma taką możliwość. Wykorzystanie miejskiej wody z kranu kosztuje w Polsce średnio ok. 10 złotych za metr sześcienny. Baseny o średnicy 3,5 metra mają pojemność 6,5 metra sześciennego, większe rozwiązania nawet 15 metrów sześciennych. Koszt napełnienia wynosić będzie zatem od 65 do 150 złotych. Z ekologicznego punktu widzenia ważne jest jednak, by zadbać o wodę w basenie, by jak najrzadziej ją wymieniać. Konieczne będzie tutaj regularne korzystanie z pompy filtrującej, wymiana filtrów oraz preparaty na bazie chloru, które uchronią basen przed bakteriami oraz glonami.

Zestaw chemii basenowej to koszt od kilkudziesięciu do ok. 150 złotych.

Po powrocie ze sklepu pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Montaż basenów zarówno rozporowych, jak i stelażowych jest bardzo prostu, należy jednak podejść do tego starannie, by basen posłużył nam jak najdłużej, a inwestycja miała szansę rozłożyć się na kilka lat. Podłoże powinno być bardzo dokładnie wysprzątane – nawet najmniejsze kamienie, gałęzie lub inne przeszkody mogą wpływać na dyskomfort podczas korzystania z basenu i naruszać jego trwałość. Podłoże powinno być też możliwie jak najrówniejsze, by zbiornik mógł napełniać się równomiernie. W przeciwnym razie stelaż może się wygiąć i uszkodzić basen. Pamiętajmy także o wyżej wspomnianej macie ochronnej, która zabezpieczy basen przed przetarciami i zabrudzeniem.

Podsumowując, koszty małych basenów rozporowych nie powinny przekroczyć 600 złotych przez cały sezon. Za średniej wielkości basen stelażowy i jego utrzymanie zapłacimy ok. 800 złotych. Koszty basenu wzrastają wraz z jego rozmiarem, dlatego duże baseny stelażowe i ich utrzymanie mogą nas wynieść nawet do 2000 złotych. Warto jednak pamiętać, że przy odpowiednim użytkowaniu jest to inwestycja na kilka sezonów, a może sprawić, że tego lata na własnej działce cała rodzina poczuje się jak na wspaniałych wakacjach

O hapipożyczkach:
Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.

W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
4756
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdyni

kiedy
2020-11-29 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-03 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Portu Gdynia,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:30
miejsce
Blues Club, Gdynia, Portowa 9
wstęp biletowany